Підвищення енергоефективності по всій країні є одним із центральних напрямків політичної платформи України на Конференції ООН зі зміни клімату 2022 року, також відомої як COP27. 

Цього тижня на COP 27 Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України представило важливе дослідження про тенденції та можливості декарбонізації громадських будівель в Україні за допомогою енергосервісних контрактів. Програма розвитку ООН надала підтримку в проведенні дослідження, а також участі в конференції делегатів від Держенергоефективності.

Ось кілька ключових висновків із презентації:

  • Енергетичний сектор є найбільшим джерелом викидів парникових газів (ПГ) в Україні: у 2020 році на цей сектор припадало близько 65% загальних викидів ПГ, або 208 Mt CO2-eq.
  • В Україні понад 77 000 громадських будівель, вони є одними з найбільших споживачів енергії в країні.
  • У 2018-2021 рр. загальний обсяг державного фінансування енергоефективних проєктів в Україні перевищив 61,8 млн доларів США.
  • У 2019-2021 рр. було підписано 594 контракти з енергосервісними компаніями (ЕСКО) на загальну суму 46,9 млн доларів США. Але у 2021 році лише 0,01% громадських будівель у країні підписали такі контракти (на проєктування, закупівлі та будівництво).
  • Державний сектор в Україні має дуже високий потенціал для підвищення енергоефективності (до 40-72 ПДж на рік) та скорочення викидів парникових газів (до 1,8-3,2 Mt CO2-eq. на рік).
  • Щорічні інвестиції, необхідні для покращення енергоефективності громадських будівель, залежно від обраного сценарію варіюються від 100 до 950 мільйонів доларів США.

У презентації було підкреслено важливість співпраці з міжнародними фінансовими інституціями та донорами. Зокрема, вагомий внесок у розвиток ринку енергосервісних послуг в Україні роблять ПРООН та Глобальний екологічний фонд (ГЕФ) у межах спільного проєкту «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО», а також Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

Міжнародні фінансові інституції (Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк) також можуть зіграти вирішальну роль у подальшому розвитку ринку енергосервісних послуг в Україні.

Повна презентація доступна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1hIEEy7ebSBannkZdRyeDDe7yVNCJ2Geg/view?usp=sharing