Післявоєнне відновлення міст і громад України: зеленіше, енергоефективніше та більш стійке до змін клімату. Ця важлива тема була предметом заходу, організованого Угодою мерів щодо клімату та енергії Східне партнерство та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України як Національним координатором Угоди мерів в рамках Національного павільйону України на COP 27 в Єгипті, що відбувся 6-18 листопада 2022 року.

Враховуючи негативний вплив війни, багато українських муніципалітетів уже почали розробляти довгострокові стратегії відновлення, які можуть допомогти їм зробити міста комфортнішими для громадян. Енергетичне та кліматичне планування є невід’ємною частиною цих стратегій, а перехід до зеленої енергетики, енергетична безпека та стійкість до зміни клімату є основними принципами довгострокового планування.

Учасники панелі обговорили передумови, виклики та інвестиційні можливості для післявоєнного відновлення. Від Проєкту ГЕФ/ПРООН з енергоефективності в громадських будівлях Анна Жовтенко, менеджерка проєкту, висвітлила два шляхи отримання додаткового фінансування на заплановані енергоефективні заходи для громад:

1) Заощадження ресурсів і зменшення оплати за них, коли заощаджені кошти можна перенаправити на інші потреби. Дослідження показують, що підтримка системи енергоменеджменту дозволяє знизити енергоспоживання від 5 до 10%.

2) Залучення фінансування у формі грантів, позик або інвестицій. Для сприяння досягненню цих завдань ПРООН підтримує близько 20 міст-партнерів у проведенні енергетичних аудитів та техніко-економічних обґрунтувань, додатково надає технічні консультації та іншу допомогу для підготовки документів для заявки на отримання гранту/позики або тендерів на енергосервіс.

Завдяки підтримці національних та міжнародних партнерів українські міста та громади стають сильнішими на шляху до більш екологічного, енергоефективного та стійкого майбутнього України.